Jak a kde kaštanovník pěstovat a jak o něj pečovat?

Kaštanovník jako teplomilný strom nám dobře poroste v lehčí, propustné půdě v teplejších oblastech, nejlépe do nadmořské výšky 600 m.n.m. Neznamená to ovšem, že nemůže růst i jinde, vždy záleží na podmínkách konkrétního místa. Důležitá je ochrana proti mrazům v prvních letech po výsadbě buď přikrytím malého semenáčku např. slámou, u většího stromku obalíme kmínek třeba jutou nebo kartonem.

Dobře poroste v lehčích, propustných půdách, nedaří se mu v půdách vápenitých. Při výsadbě je vhodné přidat hlínu z místa, kde roste buď starý strom kaštanovníku, nebo z bukového nebo dubového lesa. Kaštanovník je příbuzný s bukem a dubem a použitím této půdy naočkujeme jeho kořeny symbiotickými houbami, které zlepšují jeho růst.

Jelikož kaštanovník nám vyroste do velkých rozměrů, je dobré volit místo tak, aby nebyl později omezován a nemuseli jsme ho zbytečně řezat. Vysazujeme DVA stromy, které jsou potřeba pro dobré opylení, na vzdálenost min. 10 metrů od sebe. Pro představu, kaštanovník můžeme vzrůstem přirovnat k velkému ořešáku, ale to je záležitost delší doby, jeho plný vzrůst a užitek ocení spíše naši potomci. 

Po výsadbě stromek pravidelně zaléváme, vláhu udržujeme nejlépe zamulčováním povrchu půdy pod stromkem, jakmile stromek povyroste, kůlovým kořenem si pro vodu dosáhne a suchem netrpí.

Během růstu pokud možno zasahujeme řezem minimálně, v případě každého řezu je BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ řezné rány pečlivě ošetřit štěpařským voskem nebo jiným přípravkem k ošetření řezných ran. Neošetřené rány se mohou stát vstupní branou pro houbové choroby!

 

Tento návod je obecný a stručný, všeobecné a podrobné informace naleznete na: www.jedlykastan.cz

 

 

 

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode