Proč vysazovat jedlý kaštan?


Plody kaštanovníku jsou jednou z nejvýživnějších a nejzdravějších potravin. Jedlý kaštan svojí výživnou hodnotou předčí většinu obilovin i brambory - plně si zaslouží označení "chléb ze stromu". Ovšem oproti obilovinám kaštanovník pravidelně přináší plody bez každoročního obdělávání půdy.

Kaštany jsou výborné pečené, vařené, lze z nich vyrábět polévky, omáčky, nádivky, tradiční kaštanový krém, zmrzlinu, vyrábí se z něj i pivo, výborný je chléb s kaštanovou moukou.

Jedlé kaštany jsou lehce stravitelné, neobsahují lepek a jsou vhodnou stravou i pro diabetiky.

Dále jsou jedlé kaštany léčivé - mají protiprůjmové účinky, detoxikují játra, jsou prevencí kardiovaskulárních onemocnění, léčí deprese a stavy úzkosti, podporují funkci mozku ...

Kaštanovník je překrásný, esteticky hodnotný strom. Zdobí v době květu, dozrávání plodů i při opadu listů.

Jedlý kaštan je významným stromem včelařským, poskytuje včelám hojnost pylu i nektaru. Je dobré pomáhat včelám, nakonec tím pomáháme i sami sobě.

Koruny kaštanovníku poskytují úkryt a příbytek pro hmyz a ptactvo.

Jedlý kaštan může u nás roste do nadmořské výšky cca 600 m.n.m. ale v chráněných polohách i výše. Může růst v parcích, alejích, lesech a remízcích, zahradách a sadech, v intravilánu i extravilánu měst a vesnic. Může pomoci měnit tvář naší krajiny v pestřejší, malebnější, krásnější.

Vysazování stromů, nejen kaštanovníků, může být výchovným a vzdělávacím prvkem pro děti, budou si vážit přírody a toho, co z ní získáváme. Prostředí, ve kterém člověk žije, jej utváří, formuje jeho vztah k životu. Jedlý kaštan může přiblížit přírodu k našim domovům a našim srdcím.

Kaštanovník je stromem dlouhověkým, může se dožít až 1000 let, u nás rostou až 300 leté stromy - vysadit takový strom je jednou nejlepších investic do budoucna - přímý i nepřímý užitek nám bude s minimálními náklady přinášet stovky let. Když jsem se loni seznámil s MUDr. Janem Hnízdilem a napsal mu článek s titulkem "Nejlepší investice do budoucna" :https://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=22443, námět k tomuto článku mi vnuknul právě jedlý kaštan...

Vysadit strom  je volba, která nezklame. Strom nezapomíná na své sliby, nerozděluje ani neopanuje. Svůj stín, estetický prožitek, čerstvý vzduch i své plody poskytuje všem, nikoho se neptá na politický názor, na společenské nebo majetkové postavení. Strom pro nás může být jedinečnou inspirací. Je živou katedrálou, svojí korunou sahá na nebesa a kořeny má přitom pevně usazeny k Zemi.

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode